İskenderun ATAV Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

VİDEO ARA


AK Parti Arsuz ilçe yönetiminde nasıl bir yenilenme olacak?07 Ağustos 2017
haberlerx
Untitled Document
PARKOMAT UYGULAMASINA TEPKİ << Onceki Haber ------- Sonraki Haber >>

Tarih Haber Giriş: 30 Haziran 2016, 19:14
Tarih Son Güncelleme: 30 Haziran 2016, 19:14
Editör MUSTAFA ATAV

PARKOMAT UYGULAMASINA TEPKİ

PARKOMAT UYGULAMASINA TEPKİ

Payas Belediye Başkanı Bekir Altan, Büyük Şehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın Bölge İdare Mahkemesi’nin durdurma kararı vermesine rağmen parkomat uygulamasını sürdürmesinin suç olduğunu belirtti. Altan, Payas, Erzin, İskenderun ve Antakya’da sürdürülen bu uygulama için yarın İçişleri Bakanlığı ile İskenderun Cumhuriyet Başsavcılığı’na BŞB Başkanı Savaş aleyhine suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.

Avukat Sabri Erhan Özkan ile birlikte İGC’yi ziyaret eden Payas Belediye Başkanı Bekir Altan, parkomat konusuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

İlçelerdeki ana arterlerin BŞB’nin uygulamalarına verildiğini ancak mülkiyetin halkta olduğunu ifade eden Altan, ‘’Trafik düzenlemelerini görevleri gereği elbette yapmak zorundalar. Ancak tamamen yasalara uyarak” dedi.

Büyük Şehir Belediyesi'nin doğru yönetilmediğini öne süren Altan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bilindiği gibi BŞB birkaç ay önce bu uygulamaya başladı. Her belediye binalar yapılırken park yapmakla ilgili vatandaştan harç alır. Ancak, bu paraları otopark yapmanın dışında kullanamaz. Yani vatandaşlara aracını park edecek parklar oluşturmak zorundadır. Parkomat uygulamasına karşı değiliz, karşı çıktığımız doğru araştırmalar yapılmadan, doğru şekilde uygulanmaması. İstediği ücreti de dayatamaz. İdari Mahkeme tüm bunları gözeterek uygulamayı durdurma kararı verdi. Sayın Savaş, bu karara uymuyor ve parkomat uygulamasını sürdürüyor. Halbuki mahkemenin son kararını beklemek zorunda. Yani Lütfü Savaş diyor ki,’ Mahkeme ne karar verirse versin ben bildiğim gibi davranırım.’ Bu nedenle biz de hem İçişleri Bakanlığı hem Cumhuriyet Başsavcılığı’na ‘Görevi Kötüye Kullandığı’ iddiasıyla suç duyurusunda bulunacağız.” Altan, parkomat uygulamasının öncelikle diğer Büyükşehirlerde nasıl uygulandığının bilimsel olarak araştırılıp, daha sonra altyapısının hazırlanarak uygulamaya başlanması gerektiğini de belirterek, ‘’ben sormak istiyorum. Payas’da uygulanmak istenirken neden Arsuz’da uygulanmıyor. Bunu sormak hakkım değil mi? Bu nedenle önce Hataylı vatandaş olarak hakkımı aramak zorundayım”dedi.

Avukat Sabri Erkan Özmen de şu açıklamayı yaptı: “Hatay Büyükşehir Belediyesince Derhal Parkomat Uygulanmasına Son Verilmeli Yürütmeyi Durdurma Kararı Uygulanmalıdır.

Hatay Büyükşehir Belediyesine karşı Hatay ili Antakya,İskenderun,Payas ve Erzin ilçelerindeki muhtelif cadde ve bulvarlarda parkomat uygulaması yapılmasına ve park ücretlerinin belirlenmesine yönelik Hatay Büyükşehir Belediye Meclisinin 10.12.2014 tarih ve 220 sayılı kararının iptali ve yürütmesinin durdurulmasına yönelik olarak tarafımızdan açılan davada Hatay İdare Mahkemesi’nin 09/12/2015 tarihli kararı uyarınca anılan ilçelerdeki cadde ve bulvarlardaki yolların en kesitleri ,trafik güvenliği açısından sakınca bulunup bulunmadığı,yolların asıl kullanım amacını engelleyip engellemediği yönünde araştırma yapılmadan ,geniş kapsamlı rapor düzenlenmeden , ayrıca ücretlendirmenin nasıl yapıldığı hususunda somut verilere dayanılmamış olmasından ötürü hukuka uyarlılık bulunmayan ve devamı halinde bu ilçelerde yaşayan halk açısından telafisi mümkün olmayan zararların doğacağı göz önüne alınarak 2577 sayılı yasanın 27.maddesi uyarınca parkomat uygulamasının yürütülmesinin durdurulmasına karar verilmiştir.

YD kararına Büyükşehir Belediyesince yapılan itiraz ise Adana Bölge İdare Mahkemesi’nin 19/01/2016 tarih ve 2016/46 sayılı kararı ile reddedilmiştir. Ne var ki Yürütmeyi Durdurma Kararı’nın İdari Yargılama Usulu Kanunu’ndaki anlamını değerlendiremeyen İdare, PARKOMAT UYGULAMASI HAKKINDA Yürütmeyi Durdurma Kararı olmasına rağmen İskenderun ilçesinde parkomat uygulamasına tekrar başlamış ve Mahkeme kararını yok saymıştır.

Bu gelişmeler sonucunda, dosyanın tarafı olarak Hatay İdare Mahkemesince verilen kararı uygulamayarak Anayasa’nın 138.maddesi, İYUK’un 28.maddesine ve TCK 257.maddesine aykırı davranmak suretiyle 3.kişilerin zarara uğramalarına neden olan sorumlular hakkında İç İşleri Bakanlığına ve Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulacağını, Kamuoyuna saygıyla duyururuz.”<< Onceki Haber ------- Sonraki Haber >>
Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

GÜNCEL

HBB BAŞKANI MEHMET ÖNTÜRK’TEN BÜYÜK MÜJDELER

HBB BAŞKANI MEHMET ÖNTÜRK’TEN BÜYÜK MÜJDELER HBB BAŞKANI MEHMET ÖNTÜRK’TEN BÜYÜK MÜJDELER

İskenderun’da 19 Mayıs Gençlik Yürüyüşü Düzenlendi

İskenderun’da 19 Mayıs Gençlik Yürüyüşü Düzenlendi İskenderun’da 19 Mayıs Gençlik Yürüyüşü Düzenlendi

Haberi Okumak İçin Tıklayın Haberi Okumak İçin Tıklayın Haberi Okumak İçin Tıklayın Haberi Okumak İçin Tıklayın Haberi Okumak İçin Tıklayın Haberi Okumak İçin Tıklayın Haberi Okumak İçin Tıklayın Haberi Okumak İçin Tıklayın

haberlerx Untitled Document

Haberi Okumak İçin Tıklayın Haberi Okumak İçin Tıklayın Haberi Okumak İçin Tıklayın Haberi Okumak İçin Tıklayın Haberi Okumak İçin Tıklayın Haberi Okumak İçin Tıklayın Haberi Okumak İçin Tıklayın Haberi Okumak İçin Tıklayın

ATAV Gazetesi Sahibi ve Kurucusu : Mustafa Atav Yönetim Yeri : ATAV GAZETE ve MATBAACILIK Gürsel Mah. 536. Sok. No:7/A - İSKENDERUN
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi