İskenderun ATAV Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

VİDEO ARA


AK Parti Arsuz ilçe yönetiminde nasıl bir yenilenme olacak?07 Ağustos 2017
haberlerx
Untitled Document
LÜTFÜ SAVAŞ: ŞEHRİMİZİN SAĞLAM VE SAĞLIKLI YAPILANMASI İÇİN ÇALIŞIYORUZ << Onceki Haber ------- Sonraki Haber >>

Tarih Haber Giriş: 06 Temmuz 2023, 06:17
Tarih Son Güncelleme: 06 Temmuz 2023, 06:17
Editör MUSTAFA ATAV

LÜTFÜ SAVAŞ: ŞEHRİMİZİN SAĞLAM VE SAĞLIKLI YAPILANMASI İÇİN ÇALIŞIYORUZ

LÜTFÜ SAVAŞ: ŞEHRİMİZİN SAĞLAM VE SAĞLIKLI YAPILANMASI İÇİN ÇALIŞIYORUZ


Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Hatay’ın 15 ilçesinde mahalle muhtarları ve vatandaşlar ile görüşmelerini sürdürüyor.

6 Şubat depreminin sonrası 55 gün şehirden hiç ayrılmayan ve ardından sadece bir TV programı için şehir dışına çıkan Lütfü Savaş, şehrin tüm mahallelerini tek tek ziyaret etmeye devam ediyor. Başkan Savaş, dün de Antakya’nınKaraali Mahallesi, Büyükdalyan, Güzelburç, Maşuklu, Küçükdalyan, H.Ömer Alpagot, Orhanlı ve Emek mahallesi sakinleri ile bir araya geldi.

Hatay’ın yaşamış olduğu depremin ardından maddi ve manevi çok ciddi kayıpların yaşandığını belirten Savaş, yakınlarını kaybeden vatandaşlara başsağlığında bulundu.

Hatay’daki enkaz çalışmaları hakkında mahalle sakinlerine bilgi veren Başkan Savaş, yıkılmış ve acil yıkılacak konutların yıkımının bittiğini söyleyerek ağır hasarlı ve diğer konutların yıkımının devam ettiğini halen yaklaşık 50 bin ağır hasarlı binanın daha yıkılacağını vurguladı.

“ŞEHRİMİZİN SAĞLAM VE SAĞLIKLI YAPILANMASI İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

İmar konusunda vatandaşların mağdur olmaması amacıyla bakanlıklarla görüşmelerinin devam ettiğini belirten Lütfü Savaş, “İmarla alakalı hükümetle temaslarımız devam ediyor. Bundan sonra Hatay’da raylı sistem istiyoruz. Projelerimiz var. 65 kurum ve kuruluşla imar planları hakkında görüşmelerimiz devam ediyor. Şehrimizin sağlam ve sağlıklı yapılanması için çalışıyoruz. Akademisyenlerle de çalışmalarım var. Yapılacak konutlar için bakanlıklarla beraber ilçelerde bürolar kuracağız. Ona göre sağlam ve sağlıklı bölgeler için izinler verilecek. Elimizdeki verileri de bakanlıklara sunacağız. Zemin ve bölge durumuna göre inşaat izni vereceğiz. Katlar toprak yapısına uygun olmalı. 100 metreye kadar evlere devletten 500 bin hibe ve 500 bin de iki yıl ödemesiz faizsiz kredi verilecek” dedi.

Hatay Büyükşehir Belediyesinin ana binasının yıkıldığını, tüm birimlerinin zarar gördüğünü ve ağır yara aldığını da sözlerine ekleyen Savaş, belediye olarak çok fazla personel kaybettiklerini, hastanede halen tedavi görenler olduğunu söyledi.

“HATAY’IN TİCARET VE TURİZM AÇISINDAN CANLANMASI İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ”

Lütfü Savaş sözlerine şöyle devam etti: Hatay’ın ticaret ve turizm açısından canlanması için elimizden geleni yapacağız. Ortak akılla Hatay’ı yeniden ayağa kaldırmak istiyoruz. Hatay’ın sıkıntılarını siyasi görüş fark etmeden herkesin düşünmesi ve harekete geçmesi lazım. İyi niyetle birbirimize destek olacağız.

Savaş, ilerleyen zamanlarda Hatay’daki ulaşımın rahatlaması için çalışmalar yapacaklarını ve otobüs hatlarını arttıracaklarını da açıkladı.

“İLAÇLAMALARI İLÇE BELEDİYELERİ VE HÜKÜMET KURUMLARIBİRLİKTE YAPMALIYIZ”

Hatay’daki ilaçlama konusunda yaşanan sorunlar hakkında da vatandaşlara bilgi veren Lütfü Savaş, “ Hatay Büyükşehir Belediyesi olarak ilaçlama çalışmalarımız devam ediyor. Bakanlığın genelgesinde ilaçlamayı ilçe belediyesi de yapabilir diye belirtiliyor. Hatay’ın her yerinde konteynerkentler oldu. İlaçlama alanımız çok fazla oldu ve yetişme şansımız zor olmaya başladı. Biz valiliğe de yazı yazdık” dedi.

“FATURALARI ALMAMA YETKİSİ TBMM’DE”

HATSU’nun göndermiş olduğu faturalar hakkında da açıklama yapan Savaş, “Gelir sıfır ama çalışıyoruz. Biz su faturalarını mecburen gönderdik. Biz de çok mağduruz. Ama bizim fatura göndermeme gibi bir yetkimiz yok. Türkiye Büyük Millet Meclisinin bu konuda karar alması lazım” ifadelerini kullandı.


<< Onceki Haber ------- Sonraki Haber >>
Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

GÜNCEL

HBB BAŞKANI MEHMET ÖNTÜRK’TEN BÜYÜK MÜJDELER

HBB BAŞKANI MEHMET ÖNTÜRK’TEN BÜYÜK MÜJDELER HBB BAŞKANI MEHMET ÖNTÜRK’TEN BÜYÜK MÜJDELER

İskenderun’da 19 Mayıs Gençlik Yürüyüşü Düzenlendi

İskenderun’da 19 Mayıs Gençlik Yürüyüşü Düzenlendi İskenderun’da 19 Mayıs Gençlik Yürüyüşü Düzenlendi

Haberi Okumak İçin Tıklayın Haberi Okumak İçin Tıklayın Haberi Okumak İçin Tıklayın Haberi Okumak İçin Tıklayın Haberi Okumak İçin Tıklayın Haberi Okumak İçin Tıklayın Haberi Okumak İçin Tıklayın Haberi Okumak İçin Tıklayın

haberlerx Untitled Document

Haberi Okumak İçin Tıklayın Haberi Okumak İçin Tıklayın Haberi Okumak İçin Tıklayın Haberi Okumak İçin Tıklayın Haberi Okumak İçin Tıklayın Haberi Okumak İçin Tıklayın Haberi Okumak İçin Tıklayın Haberi Okumak İçin Tıklayın

ATAV Gazetesi Sahibi ve Kurucusu : Mustafa Atav Yönetim Yeri : ATAV GAZETE ve MATBAACILIK Gürsel Mah. 536. Sok. No:7/A - İSKENDERUN
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi