Şahutoğlu: "Türkiye'de Sendikalar Her Alanda Güçlenmeli"


Açıklama: CHP Hatay Milletvekili aday adayı Dr. Yılmaz Şahutoğlu, Türkiye'de Sendikaların çok daha yaygın, hem ekonomik, hem de sosyal ve sosyal statü anlamda daha güçlü, daha ileri, iyi noktaya gelmesini arzu ettiklerini söyledi.
Kategori: GÜNCEL
Eklenme Tarihi: 07 Şubat 2015
Geçerli Tarih: 08 Aralık 2019, 14:45
Site: İskenderun ATAV Gazetesi
URL: http://www.atavgazetesi.com/haber_detay.asp?haberID=271


CHP Hatay Milletvekili aday adayı Dr. Yılmaz Şahutoğlu çalışma arkadaşlarıyla birlikte Tüm-Bel-Sen Hatay Şube Başkanı Cüneyt Özbey Çaldır ile yönetimini ziyaret etti. Ziyarette konuşan Tüm-Bel-Sen Hatay Şube Başkanı Cüneyt Özbey Çaldır konukları CHP'li Dr. Yılmaz Şahutoğlu'na çıktığı zorlu ve çetin bu yolda başarılar dileyerek "Sizler siyasetin tabanından gelmiş, milletvekili olarak tabanın sorunlarına sahip çıkacağınıza inancımızı ifade ediyoruz. Bizler Tüm-Bel-Sen ailesi olarak emek ve emekçiye önem veren, sendikal hak ve mücadelemiz hususunda Mecliste sözcümüz olacak milletvekillerini görmek arzusu içerisindeyiz. Kendi hak ve menfaatleri içerisinde hareket eden, sendikacılık ve siyaset yapmamıza izin vermeyen, bizleri her türlü baskı altına almaya çalışan, tek adam zihniyetine inat eşitlik, özgürlük, barış, adalet, insanca yaşam mücadelemizden asla vaz geçmeyeceğiz" dedi.

Emeğin temsil edildiği Tüm Bel Sen'de misafir olmaktan mutluluk duyduğunu ifade eden CHP'li Dr. Yılmaz Şahutoğlu da partilerinin temel, sosyal yaşama bakış açısı da emek ve emeğin öncüllenmesi yönünde olduğunu söyledi.

Emeğin kendileri açısından yüce bir değer olarak nitelendiren CHP'li Şahutoğlu "Bu düşünce sadece siyasi partimizin değil, bizim sosyal yapımızın da içerdiği bir özellik. Çalışan insanların sendikalı olmasını arzu ediyoruz. Grevli toplu sözleşmeli hakların mutlak suretle verilmesini istiyor ve bunu savunuyoruz. Kuşkusuz ki bu süreç, mevcut siyasi iktidarla birlikte, Türkiye'de özellikle 1980'den sonra sendikal hareket ciddi anlamda zarar görmeye, sıkıntılı ve hasar görmeye başladı" diye konuştu.

Sosyal Güvenlik Bakanlığının 2014 verilerine vurgu yapan CHP'li Şahutoğlu 12 milyon 300 bin civarında Türkiye'de çalışanın bulunduğunu, bunların maalesef sadece 1 milyon 189 bininin sendikal haklara sahip olduğuna dikkat çekerek "Bu çok dramatik bir tablo! Yani çalışanların ancak %10'u sendikalı, bu ne demek; bu günümüzün modern kölelik sisteminin ciddi anlamda yaygınlaştırılması anlamına gelmektedir. Taşeronlaşma onun bir neticesidir. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak; modern kölelik sistemi şeklinde adlandırdığımız bu taşeronlaşmaya kesinlikle karşıyız. Çünkü çalışan insanların hem emeğinin karşılığını alması, hem çalışma koşulları, işçi sağlığı, işçi güvenliğinin tesis edilmesi, hem de emeğin bu konudaki sosyal ve hukuki anlamda hak ettiği şartları sağlaması açısından sendikalaşmanın çok önemli bir unsur olduğunu dökünüyoruz. Sendikalı olmayan insanların bu tip taleplerini sağlıklı bir şekilde istemelerinin mümkün olmadığını sizler de bu mücadelenin içerisinde olanlar olarak çok iyi biliyorsunuz" şeklinde konuştu.

Türkiye'de Sendikaların çok daha yaygın, hem ekonomik, hem de sosyal ve sosyal statü anlamda daha güçlü, daha ileri, iyi noktaya gelmesini arzu ettiklerini sözlerine ekleyen Şahutoğlu şunları kaydetti: "Çünkü biz diğer STK'lar gibi Sendikaları da demokratik yaşam kültürümüzün çok önemli ögeleri olarak görüyoruz. Toplumda hakikaten iyi bir noktaya gelmek istiyorsak, sadece çalışan insanların hakları değil, emeğin şartlarının düzenlenmesi noktasında, siyasi iktidarın yanlışlarına dur deme, tepki gösterme noktasında insanların mutlak bir şekilde örgütlü bir formatta hareket etme zorunluluğu mevcuttur?"