İskenderun ATAV Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

VİDEO ARA


AK Parti Arsuz ilçe yönetiminde nasıl bir yenilenme olacak?07 Ağustos 2017
haberlerx
Untitled Document
HBB,50 BİN ÇİFTÇİYE MEYVE FİDESİ DAĞITTI << Onceki Haber ------- Sonraki Haber >>

Tarih Haber Giriş: 28 Ekim 2023, 19:27
Tarih Son Güncelleme: 28 Ekim 2023, 19:27
Editör MUSTAFA ATAV

HBB,50 BİN ÇİFTÇİYE MEYVE FİDESİ DAĞITTI

HBB,50 BİN ÇİFTÇİYE MEYVE FİDESİ DAĞITTI


Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Kırıkhan ve Hassa ilçelerinde muhtarlar, zeytin üreticileri ve mahalle sakinleriyle bir araya geldi.

Kırıkhan’nın Yalankoz, İncirli, Demirkonak,Kaletepe, Çatalyurt, Camızkışlası, Küçükger; Hassa’nınMazmanlı, Aktepe, Mahallelerini ziyaret eden Başkan Lütfü Savaş, HBB tarafından hayata geçirilen Kırsal Kalkınma Projesi hakkında bilgiler paylaştı.

ORGANOMİNERAL GÜBRE HEM VERİM HEM KALİTE ARTIŞI SAĞLIYOR

Kırsaldaki insanların güçlü olması ve ayakta kalması için çalıştıklarını vurgulayan Başkan Savaş, “Proje kapsamında bugüne kadar 50 bin çiftçimize tohum ve fide desteği sağladık. Amacımız, dezavantajlıdurumda olan küçük çiftçilerimizin toprağını, köyünü terk etmek zorunda kalmasının önüne geçmek. Çiftçilerimize dağıttığımız zeytin, badem, sumak, alıç, ceviz, tatlı patates gibi yükte ağır pahada hafif ekonomik değeri yüksek ürünler ile katma değer yaratıyoruz." dedi.

“Çiftçiye destek, toprağa nefes, ürüne bereket” anlayışıyla yol katettiklerini ifade eden Savaş, toprağı işleyerek ülkenin kalkınmasında payı büyük olan çiftçilere,hiçbir siyasi ve ekonomik kaygı gözetmeden organomineral gübreyi ulaştırdıklarını iletti.

Avrupave dünyada birçok ülkenin toprağa zarar veren kimyasal gübrenin kullanımından vazgeçerek organik gübre kullanımına yöneldiğini belirten Savaş, ürettikleri organomineral taban gübresinin bitkinin ihtiyaç duyduğu besin ve elementleri toprağa kazandırıp toprağın yapısını düzenleyen bir gübre olduğunu, çiftçilerin organomineral taban gübrelerini kullanarak hem verim hem kalite artışı sağlayabileceğini söyledi.

HİÇBİR ÇİFTÇİMİZİN ÜRÜNÜ DALINDA ÇÜRÜMEYECEK

Tarımın Türkiye’nin en büyük zenginliklerinden biri olduğunu hatırlatan Başkan Savaş, “Projemiz kapsamında köyden kente göçü önlemek istiyoruz. Çiftçilerin ürettiği ürünlerinin elinde kalmaması için 21 ton kapasitelikurutma fabrikası kurduk. Böylece hiçbir çiftçimizin ürünü dalında çürümeyecek. Çiftçilerimizin bu ürünlerini alıp kurutarak ihraç edeceğiz. Avrupa ve Amerika'da insanlar artık kurutulmuş sebze meyve tüketimine yöneliyor. Bu bağlamda üreticilerimize destek olmayı amaçlıyoruz ancak deprem dolayısıyla bu hizmetimiz sekteye uğradı. 2-3 ay içerisinde tekrar çalışmalara başlayacağız.” dedi.

Kırsal Kalkınma Projesi yetkilileri ayrıca, Kırıkhan ilçesine bağlı Kaletepe Mahallesi’nin 25 tarım üreticisine 10’ar dekar üzerinden 250 dekarlık, kuraklığa ve zararlı haşerelere karşı dirençli tritikale cinsi anaç buğdaytohumu hibe ettikleri bilgisini paylaştı.

Savaş, ziyaretlerinde çiftçilere zeytin fidanı dağıtırken Hassa Güzelinci Tarım ve Gıdazeytin işleme fabrikasında da incelemelerde bulundu.


<< Onceki Haber ------- Sonraki Haber >>
Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

GÜNCEL

HBB BAŞKANI MEHMET ÖNTÜRK’TEN BÜYÜK MÜJDELER

HBB BAŞKANI MEHMET ÖNTÜRK’TEN BÜYÜK MÜJDELER HBB BAŞKANI MEHMET ÖNTÜRK’TEN BÜYÜK MÜJDELER

İskenderun’da 19 Mayıs Gençlik Yürüyüşü Düzenlendi

İskenderun’da 19 Mayıs Gençlik Yürüyüşü Düzenlendi İskenderun’da 19 Mayıs Gençlik Yürüyüşü Düzenlendi

Haberi Okumak İçin Tıklayın Haberi Okumak İçin Tıklayın Haberi Okumak İçin Tıklayın Haberi Okumak İçin Tıklayın Haberi Okumak İçin Tıklayın Haberi Okumak İçin Tıklayın Haberi Okumak İçin Tıklayın Haberi Okumak İçin Tıklayın

haberlerx Untitled Document

Haberi Okumak İçin Tıklayın Haberi Okumak İçin Tıklayın Haberi Okumak İçin Tıklayın Haberi Okumak İçin Tıklayın Haberi Okumak İçin Tıklayın Haberi Okumak İçin Tıklayın Haberi Okumak İçin Tıklayın Haberi Okumak İçin Tıklayın

ATAV Gazetesi Sahibi ve Kurucusu : Mustafa Atav Yönetim Yeri : ATAV GAZETE ve MATBAACILIK Gürsel Mah. 536. Sok. No:7/A - İSKENDERUN
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi